شناخت مسیحیت

 

به نام آفریننده عشق

 

دین مسیحیت از ادیان بزرگ آسمانی و آیین پیامبر اولوالعزم حضرت عیسی (ع) است.

آیین مسیحیت یک آیین یکتاپرستانه است که بر آموزه‌ ها و سخنان حضرت عیسی مسیح (ع) استوار گشته است. آموزه‌هایی چون تثلیث، مرگ مسیح به عنوان کفارهٔ گناهان، تعمید آب و روح القدس از باورهای بنیادین این آیین هستند. مسیحیت با داشتن ۲٫۲ میلیارد پیرو بزرگترین دین جهان از دید شمار پیروان است.

حضرت عیسی (ع)، دوازده حواری یا رسول داشت که تعالیم او را میان مردمان می‌گستراندند.

چون حضرت عیسی (ع) به تبلیغ دین خویش همت گماشت، رهبران یهود نخست با او مخالفتی نکردند؛ اما آن گاه که دریافتند تعالیم او سلطه آنان را بر نمی‌تابد و مردمان را آگاه و هوشیار می‌سازد، راه ناسازگاری و دشمنی در پیش گرفتند و سرانجام شورای عالی یهود در اورشلیم، حضرت عیسی (ع) را به مرگ محکوم کرد.

مسیحیان معتقدند که حضرت عیسی (ع) همراه دو تن دیگر به صلیب کشیده شده و جان باخته است؛ اما وی پس از سه روز در پیش چشم مادرش حضرت مریم (س) و حواریون از مرقد خویش بیرون آمده و به آسمان‌ها رفته است و در آخر الزمان ، باری دیگر برمی گردد و بشر را نجات می‌دهد.

 

کتاب مسیح

کتاب مقدس دارای دو بخش است: عهد قدیم یا تورات و عهد جدید یا انجیل. بخش دوم تنها نزد مسیحیان مقدس است. عهد جدید شامل چهار انجیل متی، مرقس، لوقا و یوحنا و نیز اعمال رسولان و نامه‌های پولس حواری است. کلمه «انجیل»، یونانی و به معنای بشارت است. محتوای اناجیل، زندگی نامه و بیانات اخلاقی و پندهای حضرت عیسی علیه‌السّلام است. جز اناجیل چهارگانه، اناجیل دیگری نیز میان مسیحیان رواج داشته‌اند؛ اما کلیسای مسیحی همه را جز چند انجیل یاد شده، بی اعتبار شمرد و از رواج انداخت.

 

تعالیم مسیح

تعمید, تایید میثاق, تثبیت ایمان, ازدواج مسیحی, عشای ربانی, درجات مقدس روحانیت, اعتراف و تدهین, شعائر هفتگانه مسیحیت هستند.
در باور مسیحیان، حضرت مسیح(ع) که از مردگان برخاست، میان مردمان مسیحی زیست می‌کند و همراه آنان است و به همان کارها مشغول است که در فلسطین می‌کرد: تعلیم و دعا و خدمت و شفای بیماران. کارهای غیر آشکار حضرت مسیح (ع) در زندگی کلیسایی از گذر آیین‌ها آشکار می‌گردد. چون فردی مسیحی در آیینی شرکت می‌جوید، ایمان دارد که با این عمل، به ملاقات حضرت مسیح (ع) می‌رود.
تقریبا همه مسیحیان به شعائر تعمید و عشای ربانی اعتقاد دارند. مسیحیان کاتولیک و ارتدکس ، پنج آیین دیگر نیز بر اینها افزوده‌اند و به هفت آیین پای بندند. فرقه‌های پروتستان در شمار شعائر اختلاف دارند و برخی کلیساهای پروتستان مانند کویکرها هیچ یک از آنها را نمی‌پذیرند.

بنابر آیات قرآنی، دین مسیح (ع) تحریف شده است. قرآن کریم ، آفرینش مسیح (ع) را همانند آدم (ع) می‌داند. بنا بر قرآن، او از مادری بکر زاده شده است. مادر عیسی (ع) از زنان برجسته عالم است که با عالم غیب ارتباط داشته است.

آیات قرآنی، از حضرت عیسی (ع) بسیار سخن گفته و او را ستوده‌اند. قرآن کریم، حضرت عیسی (ع) را فرزند حضرت مریم (س) می‌شمارد و به صراحت، کسانی را که به تثلیث معتقدند و او را پسر خدا یا خدا می‌انگارند، کافر می‌خواند و بیان می‌دارد که وی را نکشته و به دار نیاویخته‌اند؛ بلکه او به سوی خدا رفته است.

برای آشنایی بیشتر با سایر ادیان توصیه می کنیم مقالات مرتبط را از اینجا بخوانید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *