شناخت بهائیت

به نام آفریننده عشق

 

دین بهائی که برخی آن را به صورت بهائیت و بهایی نیز می‌ نویسند دینی یکتاپرستانه، ابراهیمی و ایرانی است که حسینعلی نوری، ملّقب به بهاءالله، در سده ۱۹ میلادی بنیان گذاشت. بهائیان معتقدند پیامبران از طریقِ فرایندِ «ظهور تدریجی وحی» به هم پیوند می‌خورند.

بهائیان، بهاءالله را پیامبر و بهائیت را دین جدیدی می‌دانند که دین اسلام را نسخ کرده است. بهاءالله بر این باور است که قیامت مسلمانان با آمدن باب برپا شده و با مرگ او پایان یافته است. همچنین قیامت بابیان با ظهور بهاءالله برپا و با مرگش به پایان می‌رسد. بهائیان مناسکی مانند نماز، روزه، حج و حدود را با کیفیتی متفاوت از مسلمانان به‌ جا می‌ آورند.

 

تعالیم بهائیت

بهاءالله دین اسلام را نسخ کرد و دین جدید ارائه کرد. بهائیان بر جدید بودن تعالیم بهاء‌الله تأکید دارند و او را پیامبری با پیام‌ های جدید و بی‌سابقه از طرف خداوند معرفی می‌کنند. به ادعای آنها، بشریت در زمان بهاءالله به حدی از بلوغ رسید که می‌توانست تعالیم جدیدی از طرف خدا دریافت کند. از این‌ رو، خداوند حسینعلی بهاء را برانگیخت تا تعالیم جدید را به بشر برساند.

بهائیان مدعی‌اند که بهاءالله خدا نیست؛ بلکه بنده‌ای است که مقام مظهریت الهی یافته و مظهر خدا در زمین است. هم چنین میرزا حسینعلی نوری در کتاب‌هایش ادعای نبوت کرده و خود را پیامبر خدا خوانده است.

عباس افندی تعالیمی در سفر به اروپا و آمریکا، در گردهمایی‌ها، کلیساها و کنیسه‌ها در ترویج افکار و آثار بهاءالله، اصولی را در دوازده سرفصل به عنوان آموزه‌های بهائیت معرفی کرد که به تعالیم و اصول دوازده‌گانه بهائیت شهرت یافت. این اصول و تعالیم عبارتند از:

 1. تحری حقیقت
 2. وحدت عالم انسانی
 3. دین باید سبب الفت و محبت باشد
 4. دین باید مطابق علم و عقل باشد
 5. ترک تعصبات جنسی، دینی،‌ مذهبی،‌ وطنی و سیاسی که نابودکننده بنیان انسان است.
 6. تعدیل معیشت مردم
 7. وحدت ادیان
 8. لزوم تعلیم و تربیت عمومی
 9. وحدت لسان و خط (ایجاد زبان دوم برای اهل عالَم)
 10. وحدت زنان و مردان و و برابری حقوق آنها
 11. ایجاد صلح عمومی و تشکیل دادگاه بین‌المللی
 12. همه عالم محتاج نفثات روح‌القدس است

به باور مسلمانان، بهائیت فرقه‌ای ضاله و خارج از اسلام است. بیش از ۴۰۰ کتاب و مقاله در نقد بهائیت نوشته شده است. برخی از این کتاب‌ها را عبدالحسین آیتی از بهائیانِ برگشته از آیین بهائی نوشته است.

 

برای شناخت ادیان اسلام, مسیحیت, یهود و زرتشت می توانید روی کلید واژه های مذکور کلیک نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *