فضایل ذکر صلوات

 

به نام آفریننده عشق

 

در این مقاله می خواهیم در مورد یکی از بهترین و کم عارضه ترین اذکار یعنی صلوات مطالبی ارائه دهیم.

ذکر صلوات را سعی کنید به طور کامل بفرستید یعنی به این شکل:

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

ذکر صلوات را می توان هم برای دنیا خواند و هم برای آخرت و هر دو اثر مادی و معنوی در این ذکر وجود دارد تا جایی که در حدیث داریم ذکر صلوات نه تنها یکی از بهترین اذکار بلکه یکی از بهترین و سنگین ترین اعمال در روز قیامت محسوب می شود. لذا شایسته است که مومنین از روزی صد عدد صلوات که شاید پنج دقیقه طول بکشد امتناع نورزند.

هم اکنون می پردازیم به احادیثی از اهل بیت(ع) که در مورد این ذکر شریف آمده است:

 

 • حضرت باقر و یا حضرت صادق علیهما السلام میفرمایند:
  سنگینترین عملی كه روز قیامت در ترازوی اعمال قرار داده میشود، صلوات بر محمد و اهل بیت گرامی ایشان علیهم السلام است.
 • حضرت امام هادی علیه السلام فرمودند:
  خدای متعال حضرت ابراهیم (عَلَی نَبِینا وآلهِ وعلیه السلامُ) را دوست و خلیل خود انتخاب کرد، به خاطر آنکه ایشان بر محمد و اهل بیت گرامیش علیهم السلام بسیار صلوات میفرستاد.
 • پیامبر اكرم صلی الله علیه و آله فرمودند:
  كسی كه در نوشته ها صلوات بر من را بنویسد، تا زمانی كه نام من در آن نوشته باشد فرشتگان برای او استغفار میكنند.
 • حضرت صادق علیه السلام فرمودند:
  هرگاه كسی از شما دست به دعا برداشت، پس دعایش را با صلوات آغاز نماید؛ زیرا صلوات بر پیامبر صلی الله علیه و آله دعایی پذیرفته شده است و خدای متعال برتر از آن است که بخشی از دعا را قبول کرده و بخش دیگر از آن را ردّ نماید.
 • حضرت صادق علیه السلام فرمودند:
  كسی كه یك مرتبه با نیت (پاك و پسندیده) و با اخلاص کامل صلوات بر پیامبر و خاندان گرامیشان بفرستد، خدای متعال یکصد حاجت او را برآورده میكند: سی حاجت از حوائج دنیا، و هفتاد حاجت از حوائج آخرتش را.
 • حضرت صادق علیه السلام فرمودند:
  چون نام پیغمبر برده شود، بسیار بر او صلوات بفرستید؛ زیرا هر که یک مرتبه بر پیامبر صلوات بفرستد خدای متعال هزار مرتبه به همراه هزار گروه از ملائکه بر او درود میفرستد و هیچ مخلوقی از آفریدههای الهی باقی نمی ماند مگر آنکه – به خاطر صلواتِ خدا و ملائکه – بر آن بنده صلوات میفرستد، پس اگر کسی در فرستادنِ صلواتِ با این فضیلت میل و رغبتی پیدا نکند، او شخصی نادان و فریب خورده بوده، و خدا و رسول و اهل بیت رسولش از چنین شخصی بیزارند.
 • امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند:
  هر که بعد از نماز صبح و ظهر (در روز جمعه و در سایر ایّام هفته) بگوید: ألّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَعَجِّلْ فَرَجَهُم نمیمیرد تا آنکه حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را درک کند.
 • پیامبر اسلام صَلَّی اللهُ عَلیهِ وَ آلِهِ فرمودند:
  هر که از روی محبت و دوستی نسبت به من، هر روز سه مرتبه و هر شب سه مرتبه صلوات فرستد، خداوند بر خود لازم نموده است که از گناهان آن شب و روز او درگذرد.
 • گلی را به حضرت صادق علیه السلام تقدیم کردم. حضرت آن را گرفته، بوئیدند و بر دیدگانشان نهادند، آن گاه فرمودند: هر گاه کسی گُلی را بگیرد و آن را ببوید و بر چشمانش بنهد و بگوید: ألّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ پیش از آن که آن گل را بر زمین قرار گیرد، گناهانش آمرزیده میشود.
 • پیامبر اسلام صَلَّی اللهُ عَلیهِ وَ آلِهِ فرمودند:
  هر کسی که پایانِ گفتارش صلوات بر من و علی بن أبی طالب علیهما السلام باشد داخل بهشت خواهد شد.
 • عبد السلام بن نعیم به حضرت صادق علیه السلام عرض کرد:
  به داخل كعبه رفتم و دعایی به خاطرم نیامد جز صلوات بر محمّد و آل محمّد، حضرت فرمودند: بدان که هیچ کس عملی برتر و با فضیلتتر از عمل تو را انجام نداده است.
 • از شامگاه پنجشنبه و شب جمعه، فرشتگانی با قلمهایی از طلا و لوحهایی از نقره، از آسمان به سوی زمین میآیند و تا غروبِ روز جمعهِ ثواب هیچ عملی را نمینویسند به جز صلوات بر محمّد و آل محمّد علیهم السلام.
 • پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند:
  جبرئیل نزد من آمد و عرض کرد: کسی نیست که بر شما صلوات بفرستد مگر آن که هفتاد هزار فرشته بر او صلوات میفرستند، و هر که هفتاد هزار فرشته بر او صلوات فرستد از اهل بهشت خواهد بود.
 • پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:
  نزدیکترین شما به من در روز قیامت، کسانی هستند که در دنیا بیشتر از دیگران بر من صلوات فرستند.
 • در شب معراج، پیامبر صلی الله علیه و آله فرشتهای را دیدند که مقدارِ قطرات باران را محاسبه میکرد، آن فرشته عرض کرد: ای رسول خدا، حساب و شمارشی است که من با تمامِ توانِ خود، نمیتوانم آن را شمارش کنم. پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: آن چه حسابی است!؟  فرشته گفت: هر گاه گروهی از امت شما در جایی جمع شوند و پس از شنیدن نامتان بر شما صلوات فرستند، من از محاسبه ثواب آنان عاجزم.
 • پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در فضیلت ماه مبارک رمضان فرمودند:
  هر کس که در این ماه بر من زیاد صلوات فرستد، خدای متعال کفّه حسنات او را سنگین میکند در آن روزی که کفّه حسنات همه سَبک و خالی باشد.

 

شما می توانید فضایل ذکر شریف لا اله الا الله که یکی دیگر از بهترین اذکار می باشد را از این مقاله بخوانید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *