مدیتیشن چیست؟

به نام آفریننده عشق

 

در این مقاله می خواهیم به بحث مدیتیشن یا درون‌ کاوی که در سال های اخیر در جهان محبوب گشته است بپردازیم.

مدیتیشن یا مراقبه به‌‌ طور کلی فنون و روش تسلط بر ذهن است. در مدیتیشن مهارت‌های مختلفی مانند تسلط بر ذهن به دست می‌ آید. افراد به دلایل و اهداف مختلف دینی و غیر دینی مدیتیشن می‌کنند.

بسیاری از آئین‌های مدیتیشن و برخی از دین‌ های بزرگ به خصوص ادیان شرقی نظیر هندو و بودایی روش‌های مدیتیشن را نیز انجام می دهند. اکثر روش‌های محبوب مدیتیشن ریشه شرقی دارند.

مدیتیشن و مراقبه ممکن است استرس، اضطراب، افسردگی و درد را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و باعث افزایش آرامش، درک و رفاه شود.

یکی از اصلی ترین مکتب های مدیتیشن ذن می باشد که ریشهٔ آن به دوران تانگ در چین باز می‌گردد. در مراقبهٔ ذن ممکن است به غیر از خیره نگری، ابزارهای دیگری مثل کوآن‌ ها نیز به کار گرفته شوند. در کتاب «صدای یک دست» و «دروازهٔ بی دروازه» نمونه‌هایی از این کوآن‌ ها به چشم می‌خورد.

 

آثار مدیتیشن

TM (یکی از روش های مدیتیشن) در سال ۱۹۶۰ هنگامی که ماهاریشی ماهش یوگی آن را به آمریکا برد، عمومی شد. در این زمان، گزارشهایی از یوگی‌ها و استادان مدیتیشن هندی که قادر به دگرگونی در حالات آگاهی و کنترل اعمال بدن مانند فشار خون بودند، به غرب رسید. این موارد جرقه‌هایی برای محققان غربی و کسانی که بر روی روش‌های سلامتی کار می‌کردند – و عده زیادی از مردم -برای شروع تحقیقات دربارهٔ عامل نهانی افزایش سلامتی این تکنیک‌های قدیمی شد.

در سال ۱۹۷۵ هنگامی که هربرت بنسن (Herbert Benson)، یکی از پزشکان پرآوازه دانشگاه هاروارد، کتاب مشهور خود به نام «پاسخ آرمیدگی» (Relaxation Response) را منتشر کرد، اعتماد به این تکنیک‌ها بیشتر شد. این کتاب نشان می‌داد که مدیتیشن چگونه توانسته به درمان فشارخون بالا، دردهای مزمن، بیخوابی و بسیاری از بیماری‌های جسمی کمک کند. امروزه مدیتیشن به عنوان یک درمان کمکی برای کاهش درد و کنترل استرس پذیرفته شده‌ است و در بسیاری از بیمارستانها و مراکز درمانی در سراسر آمریکا آموزش داده شده و با بیماران تمرین می‌شود.

  • ناگفته نماند که ممکن است بعضی از روش های مدیتیشن خصوصا یوگا به مسائل اعتقادی یا حتی فراماسونری و شیطان پرستی مربوط باشد لذا قبل از انجام مدیتیشن حتما از سالم بودن حرکات اطمینان حاصل نمایید.

 

در بین انواع و اقسام مدیتیشن, ما به شما مراقبه های سالم مانند مراقبه های فرشتگان و پیامبران را توصیه می کنیم که اگر به درستی انجام شود عوارضی نخواهد داشت. برای آشنایی با مراقبه فرشتگان این مقاله را مطالعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *